
Výber pozemku je miesto, kde pravdepodobne strávime najväčšiu časť nášho života. Ďalšou zásadou pred kúpou stavebného pozemku je, aby sme mali jasné či chceme postaviť dom v meste, alebo v obci. Život v meste aj na dedine má svoje špecifiká, ktorým sa budeme musieť prispôsobiť.
Vo všeobecnosti platí, že pozemky v meste sú podstatne drahšie ako v obci. Čím je obec ďalej od mesta, tým zvyčajne sú aj pozemky lacnejšie, no ovplyvňujú to aj ďalšie faktory. Vo všeobecnosti taktiež platí, že cena stúpa priamoúmerne s veľkosťou pozemku, teda čím väčší pozemok, tým väčšia cena. Cenu pozemku ovplyvňuje do značnej miery ponuka a dopyt. Nie je žiadnou zvláštnosťou, že cena lavíruje aj niekoľko stoviek eur v rozmedzí niekoľkých mesiacov a týždňov. Rozhodnúť sa v správny okamih nie je jednoduché. Cenu ovplyvňuje aj občianska vybavenosť, dostupnosť škôl, zdravotného strediska či obchodov. Cenu parcely ovplyvňuje aj svahovitosť terénu. Svahovité terény sú pri výstavbe finančne náročnejšie ako rovinaté. Je ich nevyhnutné upravovať, stavať oporné múry, suterén, terasu, schody, čo čiastočne zvyšuje aj nemalé investície. Nezabudnite sa opýtať na body pripojenia inžinierskych sietí. Je rozdiel ak máte body pripojenia na hranici pozemku, alebo je nutné investovať do dotiahnutia sietí na pozemok aj stovku metrov. Aj tieto skutočnosti ovplyvňujú konečnú cenu pozemku, pozemok bez sietí je na prvý pohľad lacnejší, no v budúcnosti pri dotiahnutí sietí sa môže značne predražiť. Ak je pozemok vybavený všetkými prípojkami, tak je pozemok hodný aj vyššej ceny, nakoľko máte ušetrený čas minimálne pol roka, ktorý by ste museli investovať do všetkých administratívnych vybavovačiek povolení a samotnú realizáciu vybudovania dotiahnutia sietí na pozemok.
Zistite si tiež aká je energetická zaťaženosť v danej lokalite, to znamená či sa budete môcť na súčasnú energetickú sieť ešte napojiť. Môže sa stať, že v danej lokalite sú už problémy s výpadkom elektrickej energie a pre napojenie nových objektov je potrebná výstavba novej trafostanice. Tú by mala zabezpečiť obec na vlastné náklady.
Základnú orientáciu ako sa pohybujú ceny stavebných pozemkov v konkrétnych miestnych lokalitách zistíte tak, že si pozriete ponuky realitných kancelárií z daného regiónu a získate tak aspoň obraz o priemernej cene za m2. Budete vedieť predpokladať približnú cenu za konkrétny pozemok a budete tak lepšie pripravený na obchodné vyjednávanie. Je treba si však uvedomiť, že akcie sa na stavebné pozemky nedávajú. Stavebné pozemky nie sú paradajky, alebo rožky, že strácajú na cene. S pozemkami je to naopak, neustále stúpajú.
Zapamätajte si, že akcia či zľava sú prvou známkou nekvality, alebo je to iba marketingový ťah!