Výber lokality je veľmi dôležitý.

Z208_A_view1_1280_0_none_normal

Stavba domu je v rodine veľká udalosť. Investícia do výstavby nového rodinného domu je príliš veľká na to, aby ste ju podcenili. Vo väčšine prípadov je to najväčšia investícia s celoživotnými úsporami a neraz aj veľkým zadlžením. Všetko začína túžbou a myšlienkou nadobudnutia vlastného bývania a po prvom pevnom rozhodnutí, že chcete vlastný dom sa začína celý kolotoč ďalších opatrení a činností. Výber lokality je veľmi dôležitý, ovplyvňuje aj vaše výdaje, preto jej treba venovať maximálnu pozornosť.

Často sa stáva, že pri neformálnych debatách na túto tému si ľudia výber lokality zamieňajú s výberom pozemku. Aj pre túto situáciu platí, že ak dvaja robia to isté, nie je to to isté, resp. nezamieňajme si pojmy s dojmami. Takže ako to vlastne je? Ktorá je tá naj lokalita?

Výber lokality  nám často ovplyvňujú rôzne faktory ako sú:  práca a jej aktuálna ponuka či dopyt, výber  či trvalé bydlisko partnera, možno ochorenie člena rodiny, možno štúdium, alebo možnosť rozvoja našich schopností a predpokladov. V USA ale aj inde vo vyspelých krajinách je bežné, že sa ľudia sťahujú za prácou z jedného konca krajiny na druhý aj niekoľko krát za život.

Prvá a najdôležitejšia otázka znie či si najprv vyberiem lokalitu a potom si možno nájdem akúkoľvek prácu, ktorá bude pre mňa zdrojom príjmov, alebo opačne, najprv si nájdem kdekoľvek prácu, ktorá ma napĺňa a potom si niekde nablízku postavím dom. Kariéra sa zvyčajne počas života mení, takže niekedy je to už pri výbere lokality tvrdý oriešok.
Ďalšia dôležitá otázka je geografická poloha. Je veľký rozdiel či mám dom postavený v Kežmarku, Poprade, resp. v niektorej podhorskej obci, alebo či mám dom v Bratislave, Malackách, Komárne, Šamoríne, alebo v niektorej z obcí Západoslovenskej nížiny či v južných okresoch Slovenska. Náklady na vykurovanie sú diametrálne odlišné a počet slnečných dní v roku je taktiež rozdielny. V južných okresoch sa už dávno zelenie ozimina, kým na severe sa ešte lyžiari spúšťajú po posledných kobercoch snehu. Výber lokality do značnej miery ovplyvní aj Vašu peňaženku.

Dostatok pracovných príležitostí v regióne určite nie je pri výbere lokality nezanedbateľný faktor. Je rozdiel postaviť dom v Sobranciach, Medzilaborciach, či v severovýchodných obciach Prešovského kraja, alebo v okresoch do hodiny jazdy autom od hlavného mesta, teda od Nitry či Trenčína po Bratislavu. Je to veľmi významný faktor, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie pri výbere lokality. Napriek tomu, že diaľničná infraštruktúra je taká aká je, bývať sa niekde musí. No je rozdiel postaviť dom Pánu Bohu za chrbtom v zapadnutej dedinke, pri výstavbe minúť finančné zdroje, a potom dochádzať autobusom za prácou možno s minimálnou mzdou tri hodiny ráno a tri hodiny večer, alebo do hodiny prifrčať po diaľnici autom, alebo dopraviť sa mestskou hromadnou dopravou, alebo v kombinácii vlak a MHD. Taktiež je treba uvažovať ako sa budú do školy a zo školy, či za krúžkami dopravovať deti. Niekedy za naplnenie sna o vlastnom bývaní je zaplatená príliš vysoká daň v nákladoch na cestovanie. Neraz za naplnený rodičovský sen sú obeťami aj deti, keď z dôvodov vzdialeného bydliska nemôžu rozvíjať svoje nadanie či talent.

Aj mesto aj dedina má svoje špecifiká, no je veľký rozdiel medzi bývaním na dedine a v meste. Aj tento faktor by ste mali zohľadňovať pri výbere lokality. Nie každému vyhovuje ruch hlavného mesta či krajských miest a nie každý si vie zvyknúť na každodenné skoré kikiríkanie kohútov či vyzváňanie zvonov.

Už teraz vidíte, že začať s výstavbou rodinného domu nie je len tak. A to sme ešte ani nevyberali projekt domu a sme stále len na začiatku. Aby Vám bývanie prinášalo radosť a každodenný oddych je treba zvážiť všetko, aby ste sa rozhodli čo najlepšie.

Odoslať komentár

Spoločne dokážeme oveľa viac! Pripojte sa!