Návrhy pasívnych domov
Návrhy pasívnych domov
Pojem "pasívny dom" sa donedávna v slovníku dnešných staviteľov takmer nevyskytoval. Do našej krajiny sa dostal spolu s módou ekologických a energeticky úsporných riešení a rozvojom stavebných techník a potom pomerne rýchlo našiel úrodnú pôdu. Nie bezdôvodne.
Pasívne domy sa v západnej Európe stavajú už mnoho rokov, najmä v Rakúsku a Nemecku. Práve tam sa prvýkrát uvažovalo o probléme vyvinúť konštrukciu domu, ktorý spotrebuje veľmi málo energie. Základnou myšlienkou bolo, že takýto dom by nemal na vykurovanie používať neobnoviteľné palivá, ako je plyn, olej alebo uhlie. Malo stačiť teplo zo zeme a slnka, ako aj teplo, ktoré si obyvatelia domu vytvárajú sami počas každodenného používania. Myšlienka, ktorej realizácia sa spočiatku zdala byť prelomová, je dnes v Poľsku už dostupným štandardom a teší sa čoraz väčšej obľube. Projekty pasívnych domov sa čoraz častejšie objavujú v portfóliách projekčných kancelárií a stávajú sa dostupnými pre každého.
Aby dom spĺňal štandardy pasívneho domu, musí na seba pôsobiť niekoľko prvkov, ktoré prispievajú k pasivite. Prevádzka pasívneho domu je založená na vzájomnom pôsobení tepelných strát a ziskov, čo znamená, že tento proces by mal byť optimalizovaný. To znamená, že tepelné straty sa znížia na minimum a zároveň sa maximalizujú pasívne tepelné zisky, ako napríklad teplo od ľudí a domácich spotrebičov, zasklenie stien orientovaných na juh na ohrev interiéru slnečnou energiou, rekuperácia tepla z vetrania atď. Dôležitým faktorom je izolácia domu, a teda vzduchotesnosť budovy - pasívny dom musí byť schopný odolať prenikaniu studeného vzduchu zvonku a vlhkosti izolácie. Pasívne domy majú kompaktný tvar, ktorý umožňuje efektívnu akumuláciu tepla v telese budovy. Mimoriadne dôležitým prvkom sú veľmi dobré a tesné okná - trojité zasklenie vložené do špeciálneho rámu a pevne zabudované do steny nie je vôbec prehnané.
Pri rozhodovaní o projekte pasívneho domu treba brať do úvahy aj pozemok, na ktorom sa má stavať. Ideálnym miestom na výstavbu pasívneho domu je pozemok, ktorý nie je zarastený stromami a v blízkosti sa nenachádzajú žiadne iné vysoké budovy, aby slnečné lúče ľahko dopadali na budovu. Rozhodujúca je pritom južná fasáda, ktorá je osvetlená po väčšinu dňa. Je dobré, ak je pozemok zo severu chránený prírodnými kopcami - tie chránia budovu pred "vyfukovaním" tepla. Nie všetky pozemky sú vhodné na výstavbu pasívneho domu. Malý pozemok alebo neobvykle tvarovaný pozemok môže sťažovať presné naplánovanie domu vo vzťahu k svetovým stranám.
Vidina čo najnižších účtov za vykurovanie domu je lákavá, ale treba si uvedomiť, že dosiahnuť nemecký štandard v Poľsku je oveľa ťažšie kvôli drsnejšiemu podnebiu a chladnejším zimám - hoci aj to sa postupne začína meniť.